نسل سوم - آقای قالیباف اصلا می دونی تکنوکرات یعنی چی؟
نسل حامی گفتمان انقلاب اسلامی

آقای قالیباف اصلا می دونی تکنوکرات یعنی چی؟

تاریخ:چهارشنبه 9 اسفند 1391-09:53 ق.ظ

" تکنوکرات بودن چیز بدی نیست و به معنای استفاده درست از ابزار خوب و مدرن است که برای پیاده سازی یک آرمان و یک عقل متصل به وحی الهی استفاده می شود و اگر نخواهیم از آن استفاده کنیم باید به عقلمان شک کنیم ، هر چند گاهی  برخی افراد آن را ابزار سیاسی می کنند و طوری وانمود می کنند و مثلا فکر می کنند اگر جایی که می توان با ویدئو کنفرانس حضور پیدا کرد، پیاده راه بروند و عرق بریزند و نصف روز حرکت کنند یعنی اجر و ثوابش بیشتر است، در اسلام چنین چیزی را نداریم و نفهمیدیم و همه اینها مواردی است که نیازمند یک مدیریت اجرایی است تا بتوایم عقلانیت و معنویت را با همه ابزار و امکاناتی که جامعه و بشریت و علم و دانش در اختیارمان گذاشته استفاده کنیم."

این بخشی از سخنان اقای قالیباف در یکی از همایش های شهرداری ست. اما خدمت اقای شهدار باید عرض کنم که:

اقای قالیباف اصلا می دونی تکنوکرات یعنی چی؟

اول از همه بهتره نگاهی به معنای تکنو کرات در ویکیدیا و لغت نامه دهخدا  داشته باشیم:

فن‌سالاری (به انگلیسی: Technocracy)‏[۱]، در اصطلاح به حکومت تکنیک اطلاق شده‌ است که در آن نظام سیاسی، اقتصادی و اجتماعی باید بوسیلهٔ صاحبان فن اداره شود. به دیگر سخن فن‌سالاری به مفهوم هواداری از رهبری ارباب فن است که بر ماشینیسم و دانش فنی و مهارت‌های فناورانه تکیه دارد و همان‌ها یعنی مهندسان، دانشمندان و تکنوکرات‌ها باید فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی را رهبری کنند.

نهضتی بنام فن‌سالاری در سال ۱۹۳۲ در آمریکا بوجود آمد که مرکز آن دانشگاه کلمبیا بود. در بحبوحهٔ بحران بزرگ اقتصادی آمریکا که اقتصاددانان و سیاست‌مداران از غلبهٔ بر آن عاجز بودند گمان می‌رفت که شاید مهندسان و فن سالاران قادر به مهار آن باشند. در واقع این نهضت واکنش رکود بزرگ بود. از آن پس حکومت ارباب فن هوادار چندانی نیافت و این عقیده رایج شد که مغزها و دست‌های تکنوکرات‌ها هر اندازه که خوب چرخ‌های فناوری جدید را بچرخاند دلیل آن نیست که بتواند چرخ‌های حکومت را هم به خوبی به گردش در آورند. به ویژه که در عصر ما فناوری خود به سبب داشتن عارضه‌های منفی مورد انتقاد و نکوهش برخی از متفکران اجتماعی قرار گرفته‌است.

اصطلاح تکنوکراسی یا فن سالاری در سال 1919 توسط ویلیام هنری اسمیت، نویسنده آمریکایی، ساخته شد و با ساخت آن پیشنهاد "حکومت فنکاران" را نیز ارائه کرد. هواداران فنسالاری پس از جنگ جهانی اول به مطالعه وضع اقتصادی ایالات متحده آمریکا پرداختند و یکی از ایشان به نام هووراد اسکات با نوشتن کتاب "مهندسان و سیستم قیمت" اصطلاح تکنوکراسی را رواج داد. اسکات بر آن بود که سیستم اقتصاد کنونی، که بر اساس سیستم قیمتها قرار دارد، کهنه شده است، زیرا با سیستم قیمتها جامعه هر چه بیشتر وامدار می شود و در نتیجه قدرت خرید از پیشرفتهای فنی واپس می ماند و این واپس ماندگی نتایج گرانی برای قیمتها و ثبات اجتماعی دارد. از اینرو به نظر آنان باید واحد تازه ای برای سنجش ارزش در کار آید که اساس آن قوانین ثابت فیزیکی باشد. این واحد به نظر او "انرژی تولید" است. در این صورت حکومت به دست فن شناسان خواهد افتاد. این اططلاح در دهه 1960 در فرانسه گسترش یافت و فرانسویان آنرا ادامه نظریات فیلسوف فرانسوی سن-سیمون می دانستند.[۲]

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%DA%A9%D9%86%D9%88%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D8%AA
تکنوکرات :فن سالار_ کارشناسی که عضو گروهی از نخبگان برگزیده باشد _ شخصی که عقاید صرف فنی یا تکنوکراسی دارد

تکنو کراسی از واژه یونانی Tekne به معنای فن و شیوه و Kratos به معنای حکومت، قدرت و فرمانروایی ترکیب یافته است. اصطلاح تکنو کراسی به طور خلاصه به معنای فرمانروایی تکنیک و تکنیسین‌ها، یعنی متخصصان است. بدین منظور که براساس این دیدگاه باید متخصصان و آگاهان در رشته‌های مختلف، تدبیر امور سیاسی، اقتصادی و اداری را به دست گیرند. به دیگر سخن، تکنو کراسی به مفهوم زمامداری کارشناسان و صاحبان فن است که بر ماشینیسم و دانش فنی و مهارت‌های تکنولوژیک تکیه دارند و همان‌ها یعنی مهندسان، دانشمندان و تکنو کرات‌ها باید فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی را رهبری کنند.
تکنو کراسی پدیده جدیدی است که با پیشرفت علوم و فنون و نقش روزافزون دانش و تخصص در کار حکومت به وجود آمده و در بسیاری از کشورهای پیشرفته، تکنو کرات‌ها یا دانایان فن بدون توجه به عقاید سیاسی و خصوصیات طبقاتی آنها حساس‌ترین و مهمترین کارها را به دست خود گرفته‌اند. در واقع با پیشرفت دانش و فن، عقاید سیاسی اشخاص تحت‌الشعاع علم و تخصص آنها قرار می‌گیرد و حزب یا احزابی که با به دست آوردن اکثریت در پارلمان، حکومت را به دست می‌گیرند و در کار حکومت و اموری که به تخصص نیاز دارد از افراد غیر حزبی و حتی اعضای متخصص حزب مخالف استفاده می‌کنند.
می‌توان گفت نظریه تکنو کراسی مبنی بر این اصل است که با توجه به روند فزاینده علم، بایستی گردانندگان امور کشور از میان دانشمندان و اهل فن به عنوان یک طبقه ذی نفوذ جامعه مدرن، پس از سرمایه‌داران، قوی‌ترین طبقه بانفوذ در جوامع مدرن محسوب می‌شوند.

http://www.loghatnaameh.org/dehkhodaworddetail-d2a89642bdf14ea7b23c82be5191130d-fa.html


احتمالا اقای شهردار توجه نکرده اند که تکنوکراسی قائل به در راس امور بودن تکنولوؤی و صنعت است واصولا تکنو کرات ها معتقد به  سکولارسیم و لیبرالیسم هستند. شاید هم آقای شهردار تصمیم گرفته اند که با مردم روراست باشند و چیزی رو مخفی نکنند. جهت استحضار اقای شهردار این بخش از فرمایشات رهبری در جمع هیئت دولت و در هفته دولت ایراد کردند را یاداوری می کنم:


"این را مكرّر عرض كرده‌ام، باز هم عرض مى‌كنم. به این نكته باید توجّه كنید: گاهى مى‌شود كه یك مدیر، در مجموعه كارى خود، طبعاً به افرادى تكیه مى‌كند و همه كارها را شخصاً نمى‌تواند انجام دهد. ناگزیر، كسانى با اختیاراتى در مجموعه‌هایى هستند و گاهى مى‌بینید در صراط و راه دیگرى حركت مى‌كنند. اوّلین ثمرى كه ثمر تلخى خواهد بود، این است كه كار این مدیر را لنگ مى‌گذارند. بعد هم، البته كشور ضرر مى‌بیند؛ اهداف ضرر مى‌بیند؛ مردم ضرر مى‌بینند. اما اوّلین مشكلى كه به وجود مى‌آید این است كه خود آن مدیر، مى‌بیند كارش پیش نمى‌رود. براى خاطر این‌كه، به انسانهایى تكیه كرده كه اهل نیستند. در محیط وزرارتخانه، باید كسانى را آورد كه به این راه و هدف از بُنِ دندان معتقد باشند. این، شرط اوّل است. براى خاطر این‌كه، اگر از بُنِ دندان معتقد نباشد، اگر توانایى و كاردانى هم داشته باشد، آن توانایى و كاردانى، در خدمت راهى كه شما دارید برایش تلاش مى‌كنید، به كار نخواهد افتاد. این امرى طبیعى است. باید معتقد باشد. بحمداللَّه، امروز بعد از چهارده، پانزده سال كه از انقلاب مى‌گذرد، دیگر آن دعواى تعهّد و تخصّصى كه اوّل انقلاب بود، وجود ندارد. معنى ندارد كه ما بگوییم تعهّد یا تخصّص؟ هم تعهّد، هم تخصّص؛ زیرا، بحمداللَّه، مدیران خوبى تربیت شده‌اند و شخصیتهاى برجسته‌اى هستند.من این‌طور مى‌خواهم تعبیر كنم و این تعبیر، حاكى و گویاست: عرض من این است كه در محیط وزارتخانه، آن جوّ حزب الّلهى را غالب كنید. با همان بارِ معنایى كه كلمه «حزب‌الّلهى» دارد. باید آدمهاى متدیّن بر سرنوشت تشكیلات حاكم باشند."

در ضمن آقای شهردار این فرمایشات را نیز به یاد داشته باشید:


 "در گزینش كسانى كه در صحنه‌ى سیاسى كشور بناست فعالیت كنند، باید حواسمان جمع باشد. هر یك از اشخاص و شخصیت‌ها و مسؤولانى كه در رأس یك مجموعه‌ى كارى قرار دارند، تعیین‌كننده‌اند؛ هم ایمان آنها، هم عزم و اراده‌ى آنها، و هم كاردانى و كفایت آنها تعیین كننده است ... در این زمینه‌ها باید با احساس مسؤولیت و ملاحظه‌ى جوانب و با چشم باز و بصیرتِ كامل وارد شد."

27 اسفند 1383 در جمع نمایندگان مجلس خبرگان

http://rajanews.com/detail.asp?id=151489

What is limb lengthening surgery?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 12:46 ب.ظ
What's up to all, how is all, I think every one is getting more from
this site, and your views are nice in support of new people.
adrienetaggert.soup.io
چهارشنبه 18 مرداد 1396 01:15 ب.ظ
I quite like reading an article that can make people think.
Also, many thanks for allowing for me to comment!
manicure
چهارشنبه 23 فروردین 1396 09:18 ب.ظ
Heya i'm for the primary time here. I came across this board and I to find It
really helpful & it helped me out a lot. I'm hoping to give something again and help others like you aided me.
سرباز جان برکف
یکشنبه 19 خرداد 1392 11:55 ب.ظ
سلام علیکم
احسنت
بارک الله
از مطلب شما استفاده کردم
یا علی
التماس دعا
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic