نسل سوم - نقاط ضعف و قوت دولت عدالت محور از دیدگاه رهبری-بخش اول(فرهنگ)
نسل حامی گفتمان انقلاب اسلامی

نقاط ضعف و قوت دولت عدالت محور از دیدگاه رهبری-بخش اول(فرهنگ)

تاریخ:پنجشنبه 22 فروردین 1392-05:00 ب.ظ

پس از بیانات مقام معظم رهبری در اول فروردین ماه مبنی بر شناخت نقاط قوت و ضعف رئیس جمهور فعلی عموم رسانه های موافق و مخالف دولت تفسیر های زیادی از این انقاط ضعف و قوت منتشر می کننند. به نظر من بهترین تفسیر از عملکرد دولت نهم و دهم فرمایشات ایشان در این هشت سال گذشته است. بنابراین تصمیم گرفته ام تا نقاط ضعف و قوت دکتر احمدی نژاد رااز زبان رهبری و به تفکیک موضوع بررسی کنم. امیدوارم اولین بخش که مربوط به «فرهنگ» می باشد مورد توجه شما قرار گیرد...
دولت نهم


1384

اشكالى كه ما همواره به بخش‌هاى فرهنگى داشته‌ایم، این بوده كه به نقشِ خودشان به عنوان یك دولت اسلامى در صحنه‌ى كارزار فكرى درست عمل نمى‌كنند. كارزار فكرى باید باشد؛ منتها كارزار فكرى عملاً به این شكل درنیاید كه ما به قول سعدى، سگ را بگشاییم و سنگ را ببندیم؛ حربه را از دست اهل حق و اهل آن فكرى كه حق مى‌دانیم، بگیریم؛ اما دست اهل باطل را باز بگذاریم كه هر بلایى مى‌خواهند، سر جوانهاى ما بیاورند؛ نه، او حرف بزند، شما هم حرف بزنید و در جامعه فكر تزریق كنید. ما به تجربه دریافته‌ایم كه آن‌جایى‌كه سخن حق با منطق و آرایش لازمِ خودش به میدان مى‌آید، هیچ سخنى در مقابل آن تاب پهلو زدن و مقاومت كردن نخواهد داشت.
1385
 مسئله‌ى فرهنگ و قضایاى فرهنگى خیلى مهم است كه من حالا چون اهتمام شماها را به مسائل فرهنگ میدانم و بحمداللَّه احساس میكنم كه وزراى فرهنگى ما اهتمام دارند، روى آن تكیه نمیكنم؛ والّا من سالهاى گذشته در دیدارهاى با دولتها، یكى از آن بخشهایى كه بیشترین تكیه را روى آن میكردم، مسئله‌ى فرهنگ بود. اهمیت كار فرهنگى نباید مورد غفلت قرار گیرد. در كار فرهنگى هیچ وقفه و تعللى جایز نیست؛ چون بیشترین تلاش دشمنان بر روى جامعه و ملت و كشور ما، تلاش فرهنگى است. این مبالغه نیست! بیشتر و پُرحجم‌تر و مؤثرتر از تلاشهاى سیاسى و امنیتى، تلاش فرهنگى است. علت هم این است كه آنها میدانند اگر در تلاشهاى فرهنگى علیه انقلاب موفق و پیروز شوند، بقیه‌ى كارها براى آنها آسان خواهد شد؛ لذا روى این متمركزند. ما مطلقاً نبایستى توقف داشته باشیم، باید پیش برویم. هیچ سطحى‌نگرى جایز نیست. ظاهرگرایى و عوام‌زدگى در كار فرهنگى جایز نیست. كار فرهنگى بایستى مدبرانه، عمیق، با حوصله و از سوى آدمهاى باصلاحیت و كارشناسهاى حقیقتاً وارد، در همه‌ى شعبه‌ها و شاخه‌هاى گوناگون فرهنگى مورد توجه قرار بگیرد.
 1386
 كته‌ى بعدى كه مى‌خواهم سفارش كنم، این است كه از بخش فرهنگ رفع مظلومیت كنید. بخش فرهنگ انصافاً بخش مظلومى است. الان در گزارش آقاى رئیس‌جمهور، اصلاً اسمى از فرهنگ نیامد؛ یا در اولویت‌بندیها این اولویت فداى اولویتهاى دیگر شد و آنها تقدم پیدا كرد كه در كوتاهى وقت، بیان بشود! این مظلومیت است دیگر. واقعاً مسأله‌ى فرهنگ را دست كم نگیرید. خیلى از مشكلات جامعه‌ى ما با فرهنگ‌سازى حل مى‌شود. توجه بكنید كه امروز، عمده‌قواى دشمنان ما در جبهه‌ى فرهنگى دارد كار مى‌كند. این جنگهاى روانى، این فعالیتهاى فرهنگى، این بودجه‌هاى پنهان و آشكارى كه براى منحرف كردن ذهنها مى‌گذارند، همه‌اش مربوط به مسئله‌ى فرهنگ است. بنابراین صرف وقت كنید و در بودجه هم برایش پول و فصول قابل توجهى بگذارید تا جهتِ ارزشى به فرهنگ بدهید. از جمله‌ى كارهایى كه مسؤولین فرهنگى دولت خیلى باید به آن بپردازند و واقعاً یك دقیقه را در آن فروگذار نكنند، این است كه به فرهنگ عمومى جامعه و ابزارها و وسائل فرهنگى، جهت ارزشى بدهند.
1387

 

 یكى هم توجه به مقوله‌ى فرهنگ است كه خیلى مهم است. البته خب، كارهایى شده؛ گزارشى هم كه دادند، اشاره‌اى به این معنا داشت؛ بنده هم در جریان بسیارى از كارها هستم؛ اما در عین حالا مقوله‌ى فرهنگ، بسیار مقوله‌ى مهمى است؛ همان طور كه بارها گفتیم مثل هوایى است كه انسان در آن تنفس میكند. همه - بزرگ، كوچك، بالا، پائین، قشرهاى مختلف، مسئول، غیرمسئول - در فضا تنفس میكنند. این فضا را درست كنید، تا همه سالم تنفس كنند.

دولت دهم


1388
 توصیه‌‌‌‌‌‌ى ششم ما در مورد فرهنگ است، كه اشاره شد مسئله‌‌‌‌‌‌ى فرهنگ بسیار مسئله‌‌‌‌‌‌ى مهمى است. ما در زمینه‌‌‌‌‌‌ى فرهنگ و پرداختن به فرهنگ چه كار میخواهیم بكنیم؟ اول، تكلیف این را روشن كنیم. یك وقت هست كه یك دستگاهى به امور فرهنگى بى‌‌‌‌‌‌اعتناء است، یك وقت نه، یك دستگاهى اعتناء و اهتمام به امور فرهنگى دارد، لیكن هدفگذارى‌‌‌‌‌‌هاى فرهنگى‌‌‌‌‌‌اش دچار اختلال یا دچار خدشه است. این هدفگذارى‌‌‌‌‌‌ها خیلى مهم است؛ از این نبایستى غفلت كرد. ما چه میخواهیم بكنیم با اخلاق مردم، با فرهنگ مردم؟ آیا ما به عنوان دولت اسلامى میتوانیم هدایتِ فرهنگى جامعه‌‌‌‌‌‌ى خودمان را رها كنیم؟ قطعاً نه، جزو وظائف ماست. حالا مخالفین، معترضین حرفهائى میزنند، نقد میكنند، گاهى مسخره میكنند، گاهى اهانت میكنند، بكنند؛ ما كه نمیتوانیم تكلیف الهى را با این چیزها فراموش كنیم. ما وظیفه داریم مردم خودمان را هدایت بكنیم؛
 
1389
 
 یكى دو سال پیش كه همین مجموعه اینجا حضور داشتید، من راجع به مسئله‌ى فرهنگى از دستگاه دولتى یك گله‌اى كردم. حالا خوشبختانه انسان احساس میكند كه در دولت به كار فرهنگى اهتمام ورزیده میشود. بودجه‌هاى فرهنگىِ بزرگ و كلان و در واقع كارهاى گوناگون و تكرار مسائل فرهنگى و اینها خوب است؛ انسان این اهتمام را مشاهده میكند، خرسند میشود؛ منتها اوائل امسال بود یا پارسال بود - یادم نیست - كه وقتى راجع به همین بودجه‌ى فرهنگى صحبت شد، به آقاى رئیس جمهور گفتم كه من وقتى شنیدم شما این رقم كلانِ سنگینِ فرهنگى را تصویب كردید، از نحوه‌ى مصرف و جذب آن نگران شدم؛ با اینكه قاعدتاً آدم باید خوشحال بشود وقتى كه بودجه‌ى فرهنگى زیاد میشود.
 1390

   مسئله‌ى دیگر - كه حالا البته این مربوط به مسائل اقتصادى نیست - مربوط به فرهنگ است؛ كه امروز گزارشى داده نشد، موكول شد به بعد. آنچه كه من لازم میدانم به دوستان دولت توصیه كنم، این است كه مسئله‌ى فرهنگ را خیلى جدى بگیرید. اگر چنانچه ما كارهاى اقتصادى را - همچنان كه در برنامه هست و آرزوهاى ما متوجه به آن است - انجام بدهیم، اما در زمینه‌ى كار فرهنگى عقب بمانیم، بدانید كشور لطمه خواهد دید. دشمنان ما یكى از چشمه‌هاى دشمنى‌شان كار اقتصادى است؛ یك چشمه‌ى مهم دیگر، كار فرهنگى است. البته نه وقت و نه ظرفیت جلسه اجازه نمیدهد كه انسان در این زمینه وارد بشود؛ لیكن فى‌الجمله دوستان توجه داشته باشند كه كار فرهنگ، كار بسیار مهمى است؛ با ملاحظه‌ى جهتگیرى‌هاى انقلابى و اسلامى. در زمینه‌ى فرهنگ، دچار رودربایستى نشوید. در همه‌ى شعبه‌هاى فرهنگى - چه در موضوع كتاب، چه در كارهاى هنرى، چه در مؤسسات فرهنگى - جهتگیرى‌ها را انقلابى و اسلامى قرار بدهید. اولویتها را در اینجا هم ملاحظه كنید، چون منابع بالاخره محدود است. البته مصوبه‌ى دولت در زمینه‌ى بودجه‌ى فرهنگى، مصوبه‌ى خوبى است؛ اگرچه حالا شنیدم كه خیلى از مبالغ این مصوبه تخصیص داده نشده؛ حتّى اگر همه‌اش هم تخصیص داده شود، باز براى همه‌ى فعالیتهاى فرهنگى كافى نیست. بنابراین منابع دچار محدودیت است. با توجه به محدودیت منابع، نگاه كنید ببینید اولویتها چیست. البته من یك مجموعه‌اى را به نحو پیشنهاد به دولت ارائه كردم؛ كه اگر این چیزها در كار فرهنگ مورد توجه قرار بگیرد، با توجه به نگاهى كه ما در زمینه‌ى فرهنگ داریم، اینها اولویت خواهد داشت؛ یعنى اینها تأثیراتش بیشتر خواهد بود. بله، اینها را باید دنبال كنید تا ان‌شاءاللَّه تحقق پیدا كند.
 1391

 خب، در زمینه‌‌ى فرهنگ فرصت نشد آقایان گزارشى بدهند. من یك جمله عرض بكنم: به كارهاى سطحى نباید اكتفاء كرد. به كارهاى عمیق‌‌تر، كارهاى بنیانى‌‌تر، كارهائى كه از یكى‌‌شان دهها كار صادر میشود و نشئت میگیرد، توجه كنید. من یك وقتى نسخه‌‌اى از آن كارهاى عمیقِ لازم را به آقاى رئیس‌‌جمهور دادم؛ همانها باید دنبال شود و باید دنبال میشد. در باب فرهنگ باید بشدت مراقبت شود كه ما به «فرهنگ مهاجم» كمك نكنیم. فرهنگ مهاجم خطرناك است. اگر ما فرهنگ عمومى كشور و فرهنگى كه نخبگان و مردم و قشرهاى گوناگون را به سمت یك هدفى هدایت میكند، نتوانیم از آسیب دشمن محفوظ بداریم، كار خیلى مشكل خواهد شد؛ هرچه هم شما تصمیم بگیرید، اینها مى‌‌آیند خرابش میكنند و جور دیگرى منعكس خواهد شد.

همانطور که ملاحظه کردید مقوله فرهنگ یکی از مهمترین دغدغه های مقام معظم رهبری در طی این هشت سال بوده ات. با نگاهی دقیق به متن بیانات می شود همید که کجا رهبری عزیز به دولت تذکر دادن اند و کجا دولت را تحسین کرده اند، در بعضی موارد هم ایشان دولت را نصیحت کرده اند. بهتر است برای یافتن منظور دقیق رهبری از مقوله فرهنگ نگاهی به برخی دیدگاه های رهبری هم داشته باشیم:
  • من كه مى‌گویم تهاجم فرهنگى، عده‌یى خیال مى‌كنند مراد من این است كه مثلاً پسرى موهایش را تا این‌جا بلند كند. خیال مى‌كنند بنده با موى بلندِ تا این‌جا مخالفم. مسأله‌ى تهاجم فرهنگى این نیست. البته بى‌بندوبارى و فساد هم یكى از شاخه‌هاى تهاجم فرهنگى است؛ اما تهاجم فرهنگىِ بزرگتر این است كه اینها در طول سالهاى متمادى به مغز ایرانى و باور ایرانى تزریق كردند كه تو نمى‌توانى؛ باید دنباله‌رو غرب و اروپا باشى. نمى‌گذارند خودمان را باور كنیم.(دیدار با جوانان استان همدان تیرماه 1383)
  • اشكالى كه ما همواره به بخش‌هاى فرهنگى داشته‌ایم، این بوده كه به نقشِ خودشان به عنوان یك دولت اسلامى در صحنه‌ى كارزار فكرى درست عمل نمى‌كنند. كارزار فكرى باید باشد؛ منتها كارزار فكرى عملاً به این شكل درنیاید كه ما به قول سعدى، سگ را بگشاییم و سنگ را ببندیم؛(دیادر با اعضای هیئت دولت 1384)
  • شوراى عالى انقلاب فرهنگى باید یك شوراى زنده، فعال، حساس، پرتحرك و پرتلاش باشد و دایم مسائل فرهنگى كشور را رصد كند. این، حرف اصلىِ ماست كه حرف تازه‌یى هم نبود؛ حرف همیشگى است و تكرار مكررات است؛ما سال گذشته این‌جا عرض كردیم «مهندسى فرهنگى كشور» به عهده‌ى شماست؛ گفتیم این‌جا «قرارگاه اصلى» است(دیدار با اعضای شورای عالی فرهنگی1385)
  • از جمله‌ى كارهایى كه مسؤولین فرهنگى دولت خیلى باید به آن بپردازند و واقعاً یك دقیقه را در آن فروگذار نكنند، این است كه به فرهنگ عمومى جامعه و ابزارها و وسائل فرهنگى، جهت ارزشى بدهند. چون تلاش زیادى شده تا جریانهاى فرهنگى و عاملهاى فرهنگى - هنر و ادبیات و شعر و سینما و بقیه - در جهت غیر ارزشى حركت كنند و راه بیفتند. شما باید كمك كنید و همه‌ى تلاشتان را بكنید كه به تحركات فرهنگى كشور در جهت ارزشى جهت بدهید.(هفته دولت 1386)
  • در بعضى از آن دوره‌هاى قبل - كه حالا نمیخواهیم خیلى مشخص كنیم و اسم بیاوریم، لیكن چاره‌اى هم نیست؛ انسان براى مقایسه مجبور است بگوید - میخواستند كار فرهنگى بكنند، گفتند بودجه‌ى فرهنگى؛ بنا كردند كاروانسراهاى شاه عباسىِ بین راه را به عنوان كار فرهنگى، آباد كردن! بله، آباد كردن كاروانسراى شاه عباسى چیز خوبى است، اثر باستانى هم هست؛ اما آیا كار اولویت‌دار فرهنگى ما همین است؟ ما كه اینجور در مواجهه‌ى با فشار عظیم تبلیغات جهانى قرار داریم؛ سیاست در خدمت فرهنگ است، اقتصاد در خدمت فرهنگ است، هنر در خدمت فرهنگ است، براى فشار آوردن به فرهنگ داخلى ملت ما. آنها میدانند كه اگر فرهنگ را عوض كردند، دیگر مبارزه‌اى باقى نمیماند. اگر مبارزه‌ى با استكبار هست، اگر میل به ایستادگى و مقابله‌ى با دخالت اجنبى هست، به خاطر فرهنگ است.انسان یك فرهنگى دارد، همین فرهنگ را بیایند عوض كنند، همه چیز میشود مال خودشان؛ لذا همه‌ى فشار روى فرهنگ است. در مقابل این حركت فرهنگى و این تهاجم عظیم فرهنگى كه میخواهند روح انقلاب را، روح استقلال را، روح دین را از ما بگیرند، اولویت فرهنگى ما این است كه برویم حالا فرضاً كاروانسراى شاه عباسى را آباد كنیم؟! این یعنى اشتباه كردن در تشخیص آن قلمِ كار فرهنگى؛ این یك اشكال است. بنابراین در كار فرهنگى باید دنبال چه باشیم؟ دنبال تولیدات(هفته دولت1389)
  • عزیزان من! من این را همین‌جا بگویم كه دستهایى - تبلیغات دروغین و گاهى احمقانه و گاهى خبیثانه - مى‌خواهند این‌طور وانمود كنند كه مردم در سابق، از حالا دیندارتر و با اخلاقتر بودند! این، دروغ است.(خطبه های نماز جمعه 12 دی ماه1376)
  •  مسئولیت به عهده‌ى كیست؟ آیا به عهده‌ى دولت است؟ به تنهائى، نه ...وظیفه‌ى دولت درست كردن عقاید مردم است؟ نه، وظیفه‌ى دولت زمینه‌سازى است؛ وظیفه‌ى عملیاتى و میدانى به عهده روحانیت است، به عهده‌ى زبدگان است، به عهده‌ى نخبگان حوزه و دانشگاه است.Can you get taller with yoga?
شنبه 18 شهریور 1396 07:18 ب.ظ
My brother suggested I might like this website. He was totally right.

This post actually made my day. You cann't imagine
just how much time I had spent for this info!
Thanks!
manicure
چهارشنبه 23 فروردین 1396 01:06 ق.ظ
Wow! This blog looks exactly like my old
one! It's on a totally different topic but it has pretty much the same layout and design. Excellent choice of colors!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو