نسل سوم - مطالب مهر 1391
نسل حامی گفتمان انقلاب اسلامی

آیا مهدی هاشمی برای محاکمه به ایران آمده است؟

تاریخ:جمعه 14 مهر 1391-10:17 ق.ظ

اتهامات هاشمی را نمی‌توانم بگویم/به هاشمی گفتم مهدی نیاید بهتر است

جهان نیوز:دادستان کل کشور در مورد اظهارت آیت الله هاشمی رفسنجانی به نقل از وکیل  خانواده هاشمی مبنی بر اصرار رئیس قوه قضائیه و دادستان کل برای نیامدن مهدی هاشمی گفت: ما نمی توانیم افراد مجرم را از بیرون ممنوع الورود کنیم. البته چندین بار از سوی پدر ایشان اعلام شد که مهدی هاشمی بر می گردد. پدر مهدی هاشمی چندین بار از من سوال کردند و من گفتم بهتر است بیاید تا پرونده رسیدگی شود و استخوان لای زخم نماند. دو نفر دیگر از اعضای خانواده ایشان هم با من ملاقات داشتند و من گفتم بهتر است به تمامی شایعات پایان دهیم. یکبار هم به پدر ایشان گفتم از نظر حقوقی بیاید خوب است و بار دوم که از من در زمان دیگری سوال شد باز هم گفتم از نظر حقوقی بیاید بهتر است ولی از نظر شخصی می گویم الان اگر نیاید بهتر است و بار سوم گفتم بیاید.

دادستان کل کشور در مورد اتهامات مهدی هاشمی هم گفت: ما معذوریم از اینکه فردی که هنوز محاکمه نشده اتهاماتش را مطرح کنیم. اگر اعلام کنم فرد می تواند از من شکایت کند. او در بند آقای جوانفکر نیست و در یک زندان به سر نمی برند. 


این بخشی از مصاحبه دادستان کل کشور پس از بازگشت مهدی هاشمی است. این مصاحبه شباهتی به مصاحبه های دادستان پس از دستگیری متهمان یک پرونده بزرگ ندارد. این تفاوت کاملا در صحبت های ایشان پیداست:
من گفتم بهتر است بیاید تا پرونده رسیدگی شود و استخوان لای زخم نماند
من گفتم بهتر است به تمامی شایعات پایان دهیم

حال این مصاحبه را کنار گفتگوی رسانه ای فاطمه هاشمی در فرودگاه امام بگذارید:
آنها فائزه را گرفتند تا مهدی به کشور بازنگردد اما مهدی به ایران بازگشت چون هیچ مسئله‌ای نداشت.
صادق لاریجانی و محسنی اژه‌ای نمی‌خواستند مهدی به کشور بیاید اما مهدی به ایران آمد.

حال به  مصاحبه وکیل خاندان هاشمی قبل از ورود مهدی هاشمی به ایران توجه کنید:
براساس صحبت‌هایی که من با آقای اکبر هاشمی رفسنجانی داشتم ایشان مدعی شدند که مسئولان دستگاه قضایی در طول 3 سال گذشته بارها از او خواسته‌اند که مهدی هاشمی به کشور بازنگردد.اما سرانجام روز گذشته مهدی تصمیم گرفت با توجه به بی‌گناهیش و اینکه می‌دانست جرمی متوجه‌اش نیست به کشور بازگردد.

شنیدن این سخنان این سوال را در ذهن خواننده ایجاد می کند که آیا مهدی هاشمی برای محاکمه به ایران برگشته یا برای رفع سوء تفاهم ها و شایعات؟ هر چقدر که بخواهیم به جریان مثبت نگاه کنیم باز هم حواشی این ماجرا شبه به دل می اندازد که همزمانی این بازگشت با دستگیری سعید تاجیک و جوانفکر چه حکمتی دارد؟
به هر حال امیدوارم این مصاحبه ها تناسبی با روند محاکمه عامل اصلی اغتشاشات 88 و همچین متهم اصلی پرونده های استات اویل ، کرنست ، سازمان بهینه سازی و ... نداشته باشد. ان شاء الله که این پرونده به پخش یک مصاحبه غلط کردم از صدا و سیما و رافت اسلامی ختم نشود!!!جدای این مسائل چیزی که بیشتر خودنمایی می کند ناآرامی های بازار تهران پس از حضور اقازاده در ایران است . خواندن تحلیل جالب رجا نیوز در مورد بازخوانی ماجرای پرونده کرباسچی خالی از لطف نیست:

رجا نیوز:
افزایش نارضایتی مردم از بروکراسی خاندان سالار و اشرافی گرا ، وجود لایه‌های عمیق فساد اقتصادی و تبار سالارانه آمیخته با رانت خواری و ویژه طلبی و دهها پروژه دیگر اقتصادی و سیاسی دیگر تحت نام مردم  در شهرداری تهران دوران مدیریت کرباسچی، باعث شد که در اوایل دوران حاکمیت جریان تجدید نظر طلب ، پرونده کرباسچی در قوه قضائیه مفتوح شده و پس از مدتی قاضی پرونده تشخیص دهد که «کرباسچی» را بازدشت نماید. در آن زمان کرباسچی به عنوان یکی از مدیران لایه‌های بالادستی دولت سازندگی و اصلاحات مطرح بود اما جایگاه وی هیچگاه به مرتبه جایگاه خانواده آقای هاشمی رفسنجانی نمی‌رسید. گرچه شهردار اسبق تهران وابستگی به تفکرات هاشمی رفسنجانی داشت اما به هیچ وجه نمی‌شود مرتبه نزدیکی او به خاندان قدرت - ثروت را با فرزندان آقای هاشمی رفسنجانی مقایسه کرد.
 
اما تاریخ به یاد دارد که با بازداشت کرباسچی، عوامل میدانی و اجرایی، عملیاتی - امنیتی وابسته به این جریان در صدد برآمد تا بحرانی برای نظام اسلامی پدید آورده و به یکباره با به راه‌اندازی کارناوال‌های تصنعی حمایت از کرباسچی، چهره شهر تهران را امنیتی کرد. پیاده نظام آشوب طلب که بعدها هم نشان داد وابستگی به برخی خانواده‌های پرنفوذ داشتند از سوی این جریان مأمور شدند تا اگر نظام، کرباسچی را از زندان آزاد نکند، برای انقلاب، بحران آفرینی نمایند. البته در آن موقعیت، خاتمی نامه‌ای به محضر رهبری فرزانه انقلاب اسلامی نوشت و خواستار رهایی کرباسچی شد. معظم له نیز با توجه به شرایط زمان و مکان، تدبیر سد نمودن در برابر فتنه تراشی‌های گروه فشار را به کار بسته و با حکمی ولایی، فرمان خلاصی موقت وی از زندان‌ و رسیدگی به پرونده او بدون بازداشت‌اش را صادر فرمودند. این ماجرا در فاصله سال‌های 76 و 77 از جمله اولین بحران آفرینی‌های گروه فشار منسوب به خاندان قدرت - ثروت بود. عمق نفوذ این خاندان و قدرت آنان در تحرکات ضد امنیتی علیه نظام اسلامی به حدی بود که خط قرمز آنان تا کرباسچی - مامور دسته چندم این جریان- به پیش رفته بود.اختصاصی رجانیوز/یادداشت سعید قاسمی درباره دستگیری فائزه وبازگشت مهدی هاشمی

آیت الله هاشمی رفسنجانی مدعی شد که مسئولان قضایی در طول 3 سال گذشته بارها از وی خواسته‌اند مهدی به کشور بازنگردد!

 

فاطمه هاشمی: صادق لاریجانی و اژه ای نمی خواستند مهدی برگردد!
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات